Endometrioza przyczyny i objawy
Zdrowe jedzenie oraz zdrowa dieta

Etyka nie wynajmu palaczy

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Znalezienie zatrudnienia staje się coraz trudniejsze dla osób palących. Dwadzieścia dziewięć amerykańskich stanów przyjęło przepisy zabraniające pracodawcom odmowy zatrudniania kandydatów do pracy, ponieważ palą, ale 21 stanów nie ma takich ograniczeń. Wiele organizacji opieki zdrowotnej, takich jak Cleveland Clinic i Baylor Health Care System, oraz kilku dużych pracodawców zatrudniających osoby niezwiązane z opieką zdrowotną, w tym Scotts Miracle-Gro, Union Pacific Railroad i Alaska Airlines, obecnie stosuje politykę nieużywania palaczy – praktyka przeciwny przez 65% Amerykanów, według sondażu przeprowadzonego przez Harris International w 2012 roku. Zgadzamy się z tymi, których sondowano, uważając, że kategoryczna odmowa zatrudniania osób palących jest nieetyczna: powoduje to brak opieki nad ludźmi, nakłada dodatkowe obciążenia na już upośledzone grupy społeczne i podejmuje interwencje, które skuteczniej wspierają zaprzestanie palenia. Uzasadnieniem dla braku zatrudniania osób palących, wykorzystywanych przede wszystkim przez organizacje opieki zdrowotnej, jest symboliczne. Kiedy Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła w 2008 r. Politykę zatrudnienia tylko dla niepalących , zacytowała swoje zobowiązanie do kontroli tytoniu i znaczenia denormalizowania używania tytoniu. Organizacje opieki zdrowotnej o podobnej polityce twierdziły, że ich pracownicy muszą służyć jako wzór do naśladowania dla pacjentów i że tylko osoby niepalące mogą to zrobić.
Drugim, bardziej ogólnym argumentem jest to, że pracownicy muszą ponosić osobistą odpowiedzialność za działania, które nakładają finansowe lub inne obciążenia na pracodawców lub współpracowników. W związku z tym palacze powinni ponosić odpowiedzialność za konsekwencje palenia, takie jak wyższe koszty roszczeń ubezpieczeniowych, wyższe wskaźniki absencji i niższa produktywność. Koszty te wynoszą około 4000 USD rocznie dla każdego pracownika palącego.
Wydaje się jednak paradoksalne, że organizacje opieki zdrowotnej, które istnieją, dbają o chorych, aby odmówili zatrudnienia palaczy. Wielu pacjentów leczonych jest z powodu chorób, do których przyczyniło się ich zachowanie, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolności serca, cukrzycy i zakażeń przenoszonych przez seks bez zabezpieczenia lub inną działalność wolontariacką. Jest to bezduszne – i sprzeczne – dla instytucji opieki zdrowotnej zajmujących się opieką nad pacjentami, niezależnie od przyczyn ich choroby, odmawiając zatrudniania osób palących. Tak jak powinni traktować ludzi bez względu na stopień ich odpowiedzialności za własne złe samopoczucie, nie powinni dyskryminować wykwalifikowanych kandydatów na podstawie zachowań zdrowotnych.
Szersze twierdzenie, że sprawiedliwe jest wykluczanie palaczy, ponieważ są one odpowiedzialne za podnoszenie kosztów opieki zdrowotnej, jest zbyt uproszczone. Ignoruje fakt, że palenie uzależnia i dlatego nie jest całkowicie dobrowolne. Wśród dorosłych palących codziennie 88% osób zaczęło palić, zanim osiągnęły poziom 18,1, zanim społeczeństwo uznałoby je za w pełni odpowiedzialne za swoje działania. Znaczna część tego wczesnego palenia jest subtelnie i niezbyt subtelnie wspierana przez firmy produkujące papierosy. Aż 69% palaczy chce rzucić palenie, 2 ale uzależniające właściwości tytoniu sprawiają, że jest to niezwykle trudne: tylko 3 do 5% bezskutecznych prób zaprzestania palenia się kończy3. Dlatego niewłaściwe jest traktowanie palenia jako czegoś całkowicie pod kontrolą jednostki.
Ponadto wszystkie inne choroby – i wiele zachowań zdrowotnych – powodują także dodatkowe koszty opieki zdrowotnej
[przypisy: zespół amnestyczny, sennik narodziny dziecka, bromizm ]

Tags: , ,

No Responses to “Etyka nie wynajmu palaczy”

 1. 3D Waffle Says:

  Zapalenie oskrzeli mam co najmniej 2 razy w roku

 2. Olivier Says:

  [..] Cytowany fragment: analiza cen[...]

 3. Przemysław Says:

  Nie podoba mi sie to co sie dowiedzialem

 4. Patryk Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: spalacz tluszczu[...]

 5. Sidewalk Enforcer Says:

  Konieczne jest branie leków

Powiązane tematy z artykułem: bromizm sennik narodziny dziecka zespół amnestyczny