Endometrioza przyczyny i objawy
Zdrowe jedzenie oraz zdrowa dieta

Używanie tytoniu wśród osób bezdomnych – przeciwdziałanie zaniedbanym uzależnieniom

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Chociaż częstość palenia w Stanach Zjednoczonych spadła, grupy wrażliwe i marginalizowane nadal używają tytoniu po wysokich stawkach. Jedną z takich grup jest od 2,3 do 3,5 miliona osób w całym kraju, bezdomnych w danym roku. Około trzy czwarte bezdomnych dorosłych to palacze papierosów1 – częstość występowania 4-krotnie większa niż w populacji dorosłych w USA i 2,5-krotnie większa niż wśród zubożałych Amerykanów. Współistniejące schorzenia psychiatryczne i uzależniające oraz okoliczności życiowe osób palących bezdomnych od dawna podsycają fatalistyczne podejście wśród pracowników służby zdrowia w kierunku zajęcia się paleniem tytoniu w tej populacji. Uważamy, że to podejście powinno się zmienić. Liczba zgonów związanych z paleniem wśród osób bezdomnych i marginalnie przebywających występuje dwukrotnie częściej niż w przypadku osób stabilnie przebywających w domu i stanowi znaczną część absolutnych różnic w śmiertelności między tymi grupami.2 W naszym badaniu ponad 28 000 dorosłych widzianych w Boston Health W trosce o program dla bezdomnych od 2003 do 2008 r. Rak był drugą najczęstszą przyczyną zgonów i wiodącym zabójcą wśród osób w wieku 45 lat i starszych. Nowotwory złośliwe tchawicy, oskrzeli i płuc spowodowały ponad jedną trzecią tych zgonów, co stanowi dowód na nadmierny ciężar umieralności z powodu raka płuc w tej populacji, który został udokumentowany w innym miejscu.2 Badania wykazały również wyższy odsetek zgonów z powodu na choroby układu krążenia i układu oddechowego wśród osób bezdomnych niż wśród osób z domami.
Szereg czynników stanowi wyzwanie dla ograniczenia używania tytoniu i jego konsekwencji dla tej populacji. Bezdomni palacze mają duży ciężar uzależnienia od nikotyny, objawy psychiatryczne i współistniejące zaburzenia związane z używaniem substancji.3 Bardziej niż bezdomni palacze mogą doświadczać traumy fizycznej lub seksualnej.1 Wielu osobom bezdomnym brakuje ubezpieczenia zdrowotnego i zwykłego źródła opieki, co ogranicza ich dostęp do terapii zaprzestania palenia.
Okoliczności bezdomności przyczyniają się do tych barier. Podczas gdy większość schronisk dla bezdomnych nie zezwala już na palenie w domu, palenie w pobliżu schronisk jest powszechne i przyczynia się do kultury używania tytoniu, co sprawia, że rzucanie palenia jest trudniejsze i łatwiej się nawraca. Psychologiczny stres związany z zaspokajaniem potrzeb w zakresie przetrwania, fizyczne zagrożenia codziennego życia i towarzyszące im oczekiwanie na przedwczesną śmierć zmniejsza postrzegane korzyści zaprzestania palenia w tej populacji. Rzeczywiście, osoby bezdomne mogą postrzegać palenie jako jedną z niewielu domen życia, nad którymi mają kontrolę. Używanie tytoniu staje się zatem wyrazem autonomii w obliczu desperacji i źródłem komfortu pośród chaosu.
Niektórzy dostawcy usług dla osób bezdomnych zaostrzają palenie jako standard wśród swoich klientów. W liście z 1992 r. Dyrektor schroniska dla kobiet i dzieci poprosił RJ Reynolds Tobacco Company o darowizny papierosów, stwierdzając, że papierosy będą dla klientów pociechą i że nie będzie to odpowiedni czas na rzucenie palenia.4. W 2010 r. Badanie krajowej sieci klinicystów pracujących z osobami bezdomnymi wykazało bardziej postępowe podejście do problemu używania tytoniu, ale postawy te różniły się w zależności od dyscypliny klinicznej5. Ponadto 15% respondentów zgłosiło, że pacjenci otrzymali tytoń w celu zbudowania zaufania lub promowania przestrzegania zaleceń, a jedna trzecia wiedziała o kolegach, którzy to zrobili
Przemysł tytoniowy kultywuje i wykorzystuje kulturę palenia wśród osób bezdomnych
[więcej w: soda a rak, opilstwo, neurovit na co ]

Tags: , ,

No Responses to “Używanie tytoniu wśród osób bezdomnych – przeciwdziałanie zaniedbanym uzależnieniom”

 1. Liwia Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: szczoteczki do zębów[...]

 2. Patryk Says:

  nie musisz leżeć cały czas w łóżku chyba że faktycznie źle się czujesz

 3. Andrzej Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: proviron[...]

 4. Swerve Says:

  poza błonnikiem należy przyjmowac antyoksydanty

Powiązane tematy z artykułem: neurovit na co opilstwo soda a rak